Nowoczesne systemy informatyczne

Sprawniejszy i szybszy kontakt z administratorem, ułatwiony dostęp do dokumentacji czy możliwość zgłaszania wniosków i awarii za pośrednictwem platformy internetowej to tylko niektóre korzyści, które zauważają właściciele mieszkań zrzeszonych we wspólnotach mieszkaniowych zarządzanych przy wsparciu nowoczesnych systemów informatycznych. Jak widać informatyzacja, coraz bardziej widoczna w strefie zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi to duże ułatwienie nie tylko dla zarządców i administratorów.

Wspólnoty mieszkaniowe nakierowane są na sprawne i skuteczne administrowanie swoimi nieruchomościami. Ich priorytetem jest najlepiej pojęty interes mieszkańców oraz jak najwyższa jakość usług świadczonych na rzecz właścicieli mieszkań. W celu jak najlepszego wypełnienia zobowiązań, Wspólnoty coraz częściej decydują się na zakup nowoczesnych systemów informatycznych wspierających codzienną pracę zarządców nieruchomości. Korzyści wynikające z wdrożenia tego rodzaju rozwiązań odczuwają zarówno administratorzy, jak i mieszkańcy.

Główną zaletą wdrożenia systemów informatycznych zauważaną przez właścicieli mieszkań jest możliwość kontaktu z administratorem lub zarządcą Wspólnoty poprzez sieć www. Dzięki temu, mieszkańcy mają możliwość na przykład zgłoszenia awarii czy uzyskania informacji na interesujący ich temat w każdym momencie, bez konieczności czekania do dnia dyżuru lub rezerwowania czasu na osobiste udanie się do biura zarządcy. Systemy informatyczne ułatwiają także dostęp do dokumentacji Wspólnoty, dzięki czemu właściciele mieszkań mają możliwość zdobycia pełnej informacji na temat działalności Wspólnoty na przykład w zakresie prac remontowych czy modernizacyjnych, a tym samym mogą sprawować funkcję kontrolną nad zarządem w dużo prostszy sposób.

„Głównym zadaniem nowoczesnych systemów informatycznych jest usprawnienie pracy zarządców nieruchomości. Niewątpliwie jednak ułatwienia wynikające z tego faktu odczuwają także właściciele mieszkań – komentuje Sebastian Janicki, wiceprezes firmy Nieruchomości MSW, będącej autorem systemu informatycznego IAN Interaktywna Administracja Nieruchomości, usprawniającego prace zarządców nieruchomości. – Korzyści wynikające z implementacji systemów informatycznych bardzo dobrze widoczne są na przykład w związku z wdrażaną w ostatnich tygodniach „reformą śmieciową”, która zobowiązywała właścicieli poszczególnych mieszkań do złożenia deklaracji odnośnie segregacji odpadów. Dzięki nowoczesnym systemom wypełnienie tego rodzaju zobowiązania, podobnie jak na przykład przekazanie stanu liczników, poinformowanie o nieobecności w trakcie przeprowadzanej kontroli czy sprawdzenie stanu zobowiązań i należności może odbyć się drogą internetową – zauważa Sebastian Janicki z Nieruchomości MSW.

Wdrożenie systemów informatycznych w zakresie zarządzania nieruchomościami, analogicznie do innych branż oznacza oszczędność czasu oraz środków finansowych. Co ważne, dzięki nowoczesnej technologii oraz uwzględnieniu potrzeb i oczekiwań mieszkańców podmioty takie jak Wspólnoty mieszkaniowe, nie zawsze cieszące się sympatią swoich „klientów” maja szansę zmienić swój wizerunek oraz udowodnić, że spokój i zadowolenie właścicieli mieszkań to nie tylko pusty slogan zawarty w regulaminie wspólnoty, do którego nota bene, dzięki systemom informatycznym każdy właściciel mieszkania ma dostęp 24 godziny na dobę.

 

Autor: Magdalena Ziółkowska

 

 

Scroll to Top