Kongres zarządców

Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia za rok!

 

Po roku przerwy związanej z pandemią COVID-19 po raz kolejny udało nam się osobiście spotkać podczas XII Kongresu Zarządców Nieruchomości. Jak co roku wydarzenie stanowiło miejsce ciekawych spotkań i wymiany dobrych praktyk.

 

Pomimo niepewnej sytuacji pandemicznej kolejna edycja Kongresu Zarządców Nieruchomości przyciągnęła do Centrum Konferencyjnego West Gate bardzo dużą liczbę uczestników. Nie zabrakło zarówno znajomych twarzy, które od lat biorą udział w wydarzeniu, jak i nowych uczestników, którzy dopiero zaczynają karierę związaną z rynkiem zarządzania nieruchomościami.

 

Finanse

Po oficjalnym otwarciu kongresu przez Zdzisława Majewskiego – redaktora naczelnego „Wspólnoty Mieszkaniowej”, jako pierwsza głos zabrała Joanna Rudzka, która przedstawiła zarys zmian podatkowych związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Podczas wystąpienia wskazała, na które z przepisów zarządcy powinni zwrócić szczególną uwagę. Następnie głos zabrał Marcin Beliniak z Alior Banku, który przybliżył uczestnikom kwestie finansowania termomodernizacji w sektorze mieszkaniowym ze wsparciem ze środków ELENA. O finansowaniu termomodernizacji opowiadała również Bogumiła Poncyleusz podczas wystąpienia pt. „Premie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów – jak pozyskać dofinansowanie?”. Natomiast Konrad Krakowiak z Polskiej Kancelarii Brokerskiej przybliżył słuchaczom kwestie zarządzania wspólnotami od strony ubezpieczeniowej.

 

Technika i technologia

Po przerwie kawowej Mateusz Górski – sekretarz redakcji „Wspólnoty Mieszkaniowej”, zaprosił na scenę: Bartłomieja Stanowskiego z Czyścimy elewacje, Michała Sikorskiego z Alchimica Polska oraz Łukasza Nowaka z BMeters Polska. Podczas bardzo specjalistycznego panelu goście opowiedzieli o: obniżaniu kosztów wspólnoty poprzez czyszczenie elewacji, systemie żywic poliuretanowych w kontekście renowacji dachów, balkonów i tarasów oraz zdalnych odczytach a bilansach zużycia wody.

 

Zarządzanie

Trzeci panel poprowadził Michał Król – wiceprezes Municipium, wydawcy „Wspólnoty Mieszkaniowej”. Zaproszeni przez niego goście skupili się na praktycznych aspektach zarządzania nieruchomościami. Doktor Piotr Pałka wyjaśnił, jak negocjować umowy z podwykonawcami, Joanna Józefowicz z BNP Paribas Bank Polska mówiła, jak zostać eco wspólnotą i pozyskać finansowanie na termomodernizację, Dariusz Maciążak i Kamil Kołata z SoftHard opowiedzieli o nowoczesnych rozwiązaniach IT wspierających zarządzanie nieruchomościami. Na koniec panelu głos zabrała Agnieszka Malik-Faron, która poruszyła jeden z najczęściej pojawiających się tematów, czyli obowiązkową segregację odpadów.

 

Prawo

Tradycyjnie w ostatnim panelu omówione zostały prawne aspekty zarządzania nieruchomościami. Nad przebiegiem wystąpień czuwał Dominik Krzysztofowicz – prawnik, autor „Wspólnoty Mieszkaniowej”. Na scenie gościł Piotra Brogowskiego, Karola Popławskiego oraz Jakuba Elegańczyka. Poruszyli oni kwestie: zwołania zebrania przez osobę nieuprawnioną i dylematy z głosowaniem uchwał, regulacji prawnych i zasad bezpieczeństwa w zarządzaniu garażami i miejscami postojowymi oraz odpowiedzialności członków zarządu wobec wspólnoty.

 

Debata

Spotkania zwieńczyła debata przeprowadzona przez Zdzisława Majewskiego – redaktora naczelnego „Wspólnoty Mieszkaniowej”, w której omówiono kwestie zmian w ustawie o własności lokali oraz innych przepisach dotyczących wspólnot mieszkaniowych. W dyskusji uczestniczyły: dr Ewelina Budura z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Ewa Ciołczyk, prezes Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości z Krakowa, oraz Katarzyna Radzikowska z Lux Domu.

Przewiń do góry