Program „Mieszkania na start” przez pięć lat swojego funkcjonowania zmienił życie wielu młodych płocczan. Pomógł im w usamodzielnieniu się i rozwinięciu skrzydeł. Zmienił także oblicze miasta. Znaczna część lokali powstała w odrestaurowanych od podstaw kamienicach w śródmieściu.


Młodzi ludzie z Płocka, których nie stać na własne mieszkanie mogą wynająć lokal od miasta i spokojnie skupić się na rozwoju zawodowym oraz osobistym. To dzięki programowi „Mieszkania na start”, który od kilku lat funkcjonuje w mieście.

– To nasz autorski program – wyjaśnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Zachęcamy w ten sposób młodych ludzi do tego, aby wiązali swoją przyszłość z naszym miastem i właśnie tutaj zapuszczali korzenie.

Program „Mieszkania na start” jest realizowany od 2016 r. W czerwcu pięć lat temu pierwsi lokatorzy otrzymali klucze do mieszkań. W nowo wybudowanym trzypiętrowym bloku przy ul. Sienkiewicza do dyspozycji młodych ludzi miasto oddało wtedy 15 lokali o powierzchni od 23 do 50 metrów kwadratowych. Wszystkie były wykończone pod klucz. Wystarczyło wnieść meble i można było zaczynać nowy etap życia. Z każdym kolejnym rokiem płocki program „Mieszkania na start” nabierał tempa, a zadowolonych najemców przybywało. – Do końca ubiegłego roku w naszym mieście powstały 204 takie lokale na wynajem – oblicza Andrzej Nowakowski. – W tym roku w sumie oddamy do użytku kolejne 120 lokali. Łącznie do końca 2021 r. będziemy mieli 324 mieszkania tego typu. Za ich budowę odpowiadały miejskie spółki: Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Inwestycje Miejskie, Agencja Rewitalizacji Starówki i Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Część środków na inwestycje pochodziła z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zasady programu są jasne i przejrzyste. O „Mieszkanie na start” mogą ubiegać się osoby pomiędzy 18 a 35 rokiem życia, tworzące gospodarstwo domowe, w którym średni miesięczny dochód przypadający na jedną osobę zawiera się w przedziale: gospodarstwo jednoosobowe – od  2501,76 zł  do  8186,97 zł, gospodarstwo dwuosobowe – od 1876,32 zł  do  6822,48 zł, gospodarstwo trzy i więcej osobowe – od 1563,60 zł do 5457,98 zł. Kwoty te zmieniają się w ciągu roku, ponieważ są ustalane na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie najniższej emerytury brutto i przeciętnego wynagrodzenia brutto. Osoby nie osiągające wymaganego minimum dochodowego także mogą składać wniosek o mieszkanie, pod warunkiem, że znajdą poręczyciela.

O kolejności na liście, według której są przyznawane mieszkania, decydują obiektywne kryteria określone w regulaminie. Punkty przyznawane sią m.in. za kształcenie się na studiach wyższych, ukończenie studiów, pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Płocka, posiadanie dzieci czy prowadzenie nieodpłatnej działalności w płockich organizacjach pożytku publicznego. Mieszkania są wynajmowane na czas określony. Pierwsza umowa jest podpisywana na pięć lat, ale istnieje możliwość przedłużenia tego okresu na kolejne pięć. Większość lokatorów z pierwszego bloku, oddanego do użytku w ramach programu, jest właśnie w trakcie podpisywania umów przedłużających najem. Program „Mieszkania na start” przez pięć lat swojego funkcjonowania zmienił życie wielu młodych płocczan. Pomógł im w usamodzielnieniu się i rozwinięciu skrzydeł. Zmienił także oblicze miasta. Znaczna część lokali powstała w odrestaurowanych od podstaw kamienicach w śródmieściu. Kolejna z nich będzie gotowa do zamieszkania jesienią. Centrum miasta w wyniku rewitalizacji nie tylko pięknieje, ale dzięki napływowi młodych rodzin zaczyna tętnić życiem.

Scroll to Top