Katowice realizują cele zrównoważonego rozwoju

Programy wsparcia dla mieszkańców, jadłodzielnie, projekty aktywizujące seniorów czy pomagające młodzieży w wyborze drogi zawodowej – to tylko kilka z licznych propozycji miasta, wpisujących się w pierwsze punkty oenzetowskiego planu zrównoważonego rozwoju świata. Od pierwszych dni lipca Katowice dzielą się z mieszkańcami informacją o tym, jakie działania w tym zakresie podejmują.

Stojący na rynku biały sześcian, uzupełniany co tydzień o nowe kolorowe detale oraz o zwracające uwagę konstrukcje usytuowane w sąsiedztwie, jest kluczowym elementem tej kampanii. Dzięki niemu każdy może poznać nie tylko poszczególne cele zrównoważonego rozwoju, lecz także konkretne działania podejmowane przez miasto, które służą katowiczanom.

Akcja ta jest jednym z przedsięwzięć, przez które Katowice przygotowują się do organizacji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum, WUF), którego gospodarzem będą w 2022 roku. To prestiżowa międzynarodowa konferencja traktująca o polityce miejskiej, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników: przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych oraz organizacji i instytucji finansowych. Tegoroczna edycja miała miejsce w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi, a poprzednie dwa spotkania zorganizowano w Kuala Lumpur w Malezji i w Quito w Ekwadorze.

– Lata starań o podniesienie jakości życia w naszym mieście zostały zauważone przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która doceniając nasze dotychczasowe osiągnięcia powierzyła nam organizację najpierw Szczytu Klimatycznego COP24, którego gospodarzem Katowice były w 2018 roku, a teraz Światowego Forum Miejskiego. Jako gospodarz tej konferencji znów będziemy się pochylać nad problemami współczesnych miast – mówi prezydent Marcin Krupa.

Przygotowując się do tego wydarzenia, Katowice podejmują szereg wyzwań służących nie tylko realizacji celów zrównoważonego rozwoju, ale też promujących takie działania. Jednym z nich jest udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju, w który miasto kolejny raz się angażuje. W tym roku trwa on od 20 do 26 września. – Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców konkurs nawiązujący do siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju – mówi Marta Chmielewska, naczelnik Wydziału Promocji. – Zachęcamy do robienia zdjęć z instalacją zlokalizowaną  na katowickim rynku oraz z jej elementami, usytuowanymi w sąsiedztwie i oznaczonymi grafikami kampanii. Następnie prosimy o wyróżnienie zdjęć hasztagiem #17katowice. Wybierzemy z nich dwadzieścia i nagrodzimy gadżetami dedykowanymi kampanii.

Od początku akcji poświęconej realizacji celów zrównoważonego rozwoju wskazanych przez ONZ w Agendzie 2030, miasto zachęca podmioty działające w przestrzeni Katowic do przyjrzenia się swojej działalności pod kątem kierunków oenzetowskiego planu rozwoju. Wszystkich zainteresowanych podjęciem wyzwania zachęca do wizyty na stronie: un.org.pl, gdzie można zapoznać się ze szczegółowym wykazem celów zrównoważonego rozwoju. – Te podmioty, które odnajdują się w działaniach wskazanych przez ONZ, zapraszamy do podzielenia się tym faktem. Na adres p@katowice.eu można wysłać kilkuzdaniowy opis swojej działalności pod kątem realizacji planu zrównoważonego rozwoju, wpisując w tytule mejla numer wypełnianego przez siebie celu lub celów. W odpowiedzi przekażemy samoprzylepną etykietę, którą będzie można umieścić w widocznym miejscu, zachęcając tym samym innych do podjęcia tego wyzwania – podpowiada naczelnik Chmielewska.

Katowicka kampania informująca o tym, jak miasto realizuje cele zrównoważonego rozwoju, zakończy się 31 października. Akcję wspiera Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Więcej: wuf11.katowice.eu

Scroll to Top