Rury spustowe deszczówki interesują nas tylko wtedy, kiedy przestają odbierać wodę z dachu lub zamarzną w okresie zimowym. Jak zadbać o rury spustowe, aby ustrzec się kłopotów, szczególnie zimą?
Nie będę przytaczał norm i wytycznych montażu, bo te prawdy są oczywiste i każdego wykonawcę obowiązują . Swoje uwagi i spostrzeżenia zdobyte w mojej wieloletniej praktyce przekazuję Państwu z nadzieją, że przydadzą się do podejmowania właściwych decyzji i niepopełnienia nawet drobnych błędów.
Wyczystki i rewizje
Niepokojącym zjawiskiem w ostatnim okresie jest rezygnowanie przez inwestorów i administratorów budynków, posiadających zewnętrzne rury spustowe deszczówki, z montowania tradycyjnych wyczystek żeliwnych. Latami spełniły one swoją rolę i praktycznie w naszym klimacie są niezastąpione. Montowane obecnie w dolnych odcinkach rur spustowych deszczówek plastikowe elementy, które są typowymi okienkami rewizyjnymi kanalizacyjnymi (z zakręcaną pokrywą), lub pseudowyczystek plastikowych z kratkami wyłapującymi zanieczyszczenia jest nieporozumieniem. Zastosowanie okienek rewizyjnych kanalizacyjnych oprócz możliwości zajrzenia do rury spustowej nic nie załatwia, a zastosowanie pseudowyczystek z kratkami plastikowymi może przysporzyć nam tylko więcej kłopotów. Rola wyczystek to chronienie przyłączy kanalizacyjnych deszczówek przed zanieczyszczeniami stałymi i ewentualnym zapchaniem przykanalika. Zamontowanie zamiast tradycyjnej wyczystki tylko okienka wziernego nie załatwia wyłapywania zanieczyszczeń. Oczywiście okienko to ułatwia lokalizacje miejsca zapchania przykanalika i miejsca kopania do wykonania naprawy. Ale chyba nie o to chodzi.
Zalecenia dla administratorów
- Jeśli rury spustowe deszczówki odbiegają od wymienionych w tym artykule zaleceń, nie należy się tym zbytnio przejmować, jednak trzeba pamiętać o częstszej kontroli pokrycia dachowego i nie dopuszczać do dostawani się do rur spustowych deszczówki elementów stałych.
- Czyszczenie w okresie jesiennym dachu, rynien i wyczystek z liści – to uniknięcie kłopotów z blokowaniem odpływów i ich zamarzaniem .
- Dostosowanie rur spustowych do stanu optymalnego należy zaplanować tak, aby powiązać te zmiany z wykonywaniem remontu elewacji lub pokrycia dachowego.
Autor: mgr. inż. Wojciech Tajchert
Całość tekstu w numerze 12/2015 Wspólnoty Mieszkaniowej