fot. Pixabay

Fotowoltaika dla wspólnot – poradnik Bison Energy

Grant OZE sprawił, że wspólnoty mieszkaniowe chcą poprawić swoją sytuację finansową, inwestując w fotowoltaikę na dachach swoich budynków. Zarządco – wiemy, co to dla Ciebie znaczy. Wybór wykonawcy ma długotrwały wpływ na koszty utrzymania, ale też relacje ze wspólnotą. Kluczowe, aby wybrać firmę, która poza wykonaniem, zagwarantuje sukces projektu w ramach grantu. W tym artykule, skupiamy się na najważniejszych aspektach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wykonawcy fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych, od doświadczenia i kwalifikacji, po wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i długoterminową opiekę serwisową.


Opis grantu OZE opublikowaliśmy na naszym blogu pod koniec zeszłego roku [link]. Teraz chcemy konkretnie pomóc zarządcom, którzy stoją przed trudną decyzją. Poradnik wyboru najlepszego partnera do realizacji fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych przygotowaliśmy w formie pytań. Można zadać je wykonawcy podczas pierwszej rozmowy, aby zweryfikować jego kompetencje. Pod pytaniami zamieszczamy też wytłumaczenie dlaczego te aspekty są kluczowe.
Opis grantu OZE opublikowaliśmy na naszym blogu pod koniec zeszłego roku [link]. Teraz chcemy konkretnie pomóc zarządcom, którzy stoją przed trudną decyzją. Poradnik wyboru najlepszego partnera do realizacji fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych przygotowaliśmy w formie pytań. Można zadać je wykonawcy podczas pierwszej rozmowy, aby zweryfikować jego kompetencje. Pod pytaniami zamieszczamy też wytłumaczenie dlaczego te aspekty są kluczowe.

Lubimy dzielić się wiedzą oraz nie boimy się porównań. Dlatego w kolejnym rozdziale przygotowaliśmy dla Ciebie wzorzec. Opisujemy najistotniejsze aspekty wyboru z perspektywy rzetelnego wykonawcy, jakim jest Bison Energy. To pomoże w porównaniu zebranych odpowiedzi od potencjalnego wykonawcy z naszą firmą, która zrealizowała już wiele różnorodnych realizacji w ramach grantu OZE i zebrała szereg doświadczeń.

Pytania do potencjalnego wykonawcy

Czy firma realizowała instalacje na budynkach wielorodzinnych? Czy może pochwalić się referencjami wystawionymi przez wspólnoty mieszkaniowe? 

Wybór wykonawcy z doświadczeniem w pracy na budynkach wielorodzinnych jest kluczowy. Każdy budynek to nowe studium przypadku i kopalnia realizacyjnych doświadczeń. Takie projekty wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a referencje od innych wspólnot są najlepszym potwierdzeniem kompetencji firmy.


Czy firma przygotowuje dokumentację techniczną instalacji do wniosku o Grant, pomaga w przygotowaniu wniosku i wypłacie Grantu?

Formalności będzie sporo. Złożenie wniosku o grant i zarządzanie całym procesem to skomplikowane zadania. Wybór firmy, która oferuje pomoc na każdym etapie – od przygotowania dokumentacji po wypłatę grantu – jest niezbędne dla sukcesu projektu.


Jak wiele wniosków o grant OZE z BGK firma złożyła do tej pory? 

Liczba złożonych wniosków o grant OZE z BGK jest miernikiem doświadczenia firmy w tym konkretnym kontekście działania i znajomości konkretnych procedur. To istotne dla zapewnienia, że wniosek zostanie rozpatrzony pomyślnie.


Czy firma wymaga obowiązkowych przeglądów dla utrzymania gwarancji montażowej?

Informacje o wymaganiach dotyczących przeglądów i gwarancji montażowej są ważne, aby wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała obsługa po instalacji systemu. Bardzo istotna jest również forma realizowania przeglądów oraz gwarancji – czy firma wykonawcza robi to wewnętrznie, czy też zleca zewnętrznemu podmiotowi.


Od złożenia wniosku do BGK do realizacji inwestycji mija przeważnie od 3 do 6 miesięcy. Projekt i zestawienie rzeczowo-finansowe zatwierdzone przez BGK muszą być spójne z rozliczeniem. Czy firma współpracuje z producentami podzespołów i będzie w stanie zapewnić ich dostępność w momencie realizacji?

Zrozumienie, jak firma radzi sobie z wyzwaniami logistycznymi, takimi jak dostępność podzespołów, jest kluczowe dla terminowej realizacji projektu, zwłaszcza w kontekście wyzwań globalnej logistyki w 2024 r. i kilkumiesięcznego odstępu między złożeniem wniosku a realizacją inwestycji. Częstym błędem jest wybór najtańszej oferty opartej o komponenty z chwilowej promocji. Realizacja inwestycji po kilku miesiącach może okazać się niemożliwa z uwagi na ograniczoną dostępność danego produktu (najczęściej dotyczy modułu fotowoltaicznego).


Czy firma ma w ofercie dodatkowe usługi, takie jak modernizacje istniejących systemów, przeglądy instalacji fotowoltaicznych, montaż stacji ładowania aut elektrycznych?

Znajomość pełnego zakresu oferowanych usług, takich jak modernizacja systemów, montaż stacji ładowania czy przeglądy instalacji, są ważne dla zrozumienia, czy firma sprosta potrzebom wspólnoty, które naturalnie mogą się pojawić po realizacji inwestycji.


Jak długo firma działa w branży fotowoltaicznej? 

Długość działalności firmy – szczególnie w branży fotowoltaicznej – jest wskaźnikiem jej stabilności i doświadczenia, co jest ważne dla oceny jej wiarygodności i kompetencji.


Czy firma posiada własną siedzibę i zaplecze magazynowe?

Posiadanie własnej siedziby i zaplecza magazynowego to znak, że firma jest dobrze zorganizowana i ma solidne podstawy operacyjne, co wpływa na efektywność i niezawodność realizacji projektów. Istotna jest tu również odległość siedziby, bądź oddziału firmy od realizowanych inwestycji – wpływa to na czas reakcji i koszty ewentualnych serwisów.


Czy firma współpracuje z podwykonawcami czy posiada własne ekipy montażowe i serwisowe?

Różnica między firmą korzystającą wyłącznie z podwykonawców a taką, która posiada własne ekipy montażowe i serwisowe tkwi w gwarancji jakości, spójności i bezpieczeństwie inwestycji. Model działania przekłada się bezpośrednio na model obsługi posprzedażowej.


Czy firma koordynuje sporządzenie opinii konstruktorskiej dotyczącej obciążenia dachu planowaną instalacją fotowoltaiczną?

Sporządzenie takiej opinii nie zawsze jest elementem koniecznym do realizacji inwestycji – zależy to od rodzaju planowanej konstrukcji montażowej oraz konstrukcji samego budynku. Jednak zapewnienie, że firma dostarczy opinię konstruktorską sporządzoną przez uprawnionego konstruktora jako element realizacji zlecenia to znaczące ułatwienie dla zarządcy.

Fotowoltaika dla wspólnot z rzetelnym wykonawcą

Poniżej prezentacja Bison Energy jako wykonawcy fotowoltaiki dla wspólnot. Opis podzieliliśmy według najważniejszych kwestii w wyborze odpowiedniego partnera. 


Doświadczenie w realizacjach dla wspólnot

Bison Energy ma bogate doświadczenie w instalacjach fotowoltaicznych dla budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznej. Referencje od zadowolonych inwestorów są świadectwem naszej kompetencji i rzetelności.


Wsparcie w pozyskiwaniu grantów

Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze wspólnot mieszkaniowych, począwszy od przygotowania wniosku o grant z BGK, aż po montaż i pomoc w rozliczeniu. Posiadamy do tego kompetentny zespół i zaplecze merytoryczne. Nasza wiedza i doświadczenie w tym zakresie gwarantują skuteczność i wygodę dla naszych klientów.


Sukces w pozyskiwaniu grantów OZE z BGK

Do końca stycznia 2024 skutecznie pozyskaliśmy dofinansowanie dla 46 projektów fotowoltaicznych w Warszawie, co potwierdza naszą efektywność w działaniu i znajomość procedur grantowych. Liczba rozpoczętych procesów kompleksowej obsługi stale rośnie.


Gwarancje i przeglądy

W Bison Energy nie wymagamy przeglądów okresowych dla zachowania gwarancji montażowej. Nasza jakość i pewność wykonania są na tyle wysokie, że możemy zaoferować naszym klientom wyjątkowe warunki gwarancyjne. Posiadamy wypracowane i sprawdzone procedury przeglądowe, które są zgodne z naszymi standardami bezpieczeństwa i jakości.


Dostępność podzespołów

Dzięki współpracy z zaufanymi i stabilnymi partnerami zapewniamy dostępność podzespołów zgodnych z projektem, co jest kluczowe dla skutecznej i terminowej realizacji projektu wraz z wypłatą dofinansowania.


Rozbudowa i modernizacja systemów

Oferujemy nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również modernizacje istniejących systemów, montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych wraz z wykonaniem ekspertyzy dopuszczalności [link] oraz przeglądy wykonanych instalacji.


Doświadczenie w branży

Działamy w branży fotowoltaicznej nieprzerwanie od 2013 roku, co czyni nas pionierami i ekspertami w tej dziedzinie. Nasza wiedza i doświadczenie instalatorskie są fundamentem naszych usług, a dowodem na najwyższą jakość jest zadowolenie klientów o wysokich wymaganiach jakości, jak: AGORA S.A., CD Projekt S.A., PKO BP S.A., Najwyższa Izba Kontroli, czy Totalizator Sportowy S.A.


Zaplecze i infrastruktura

Bison Energy posiada własną siedzibę wraz z magazynem, zapleczem narzędziowym, a także flotę samochodów instalacyjnych oraz serwisowych. Nasz ośrodek BisonLab służy do testowania i weryfikacji wykorzystywanych w naszych systemach podzespołów fotowoltaicznych, co potwierdza nasze zaangażowanie w jakość i innowacje.


Zespół i obsługa klienta

Bison Energy stawia na kompleksową obsługę inwestycji poprzez etatowych pracowników, w tym audytorów, projektantów, instalatorów oraz serwis, co zapewnia wysoką jakość i spójność realizowanych projektów.


Opinia konstruktorska 

Współpracujemy z uprawnionymi konstruktorami, tak aby zapewnić bezpieczne i optymalne projektowanie instalacji fotowoltaicznych, z uwzględnieniem lokalnych warunków, specyfiki budynku, a także wytycznych producentów systemów montażowych oraz stosowanych modułów fotowoltaicznych.


Podsumowanie
Wybór odpowiedniego wykonawcy instalacji fotowoltaicznych dla wspólnoty mieszkaniowej nie powinien być podejmowany pochopnie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak doświadczenie firmy, zakres oferowanych usług, wsparcie w uzyskiwaniu dofinansowań, jak również na jakość i dostępność podzespołów. Ponadto, kwestie takie jak posiadanie własnej ekipy montażowej, infrastruktury oraz możliwość uzyskania fachowej opinii konstruktorskiej są równie istotne. 

Pamiętajmy, że wybór firmy, która spełnia te kryteria, to inwestycja w bezpieczeństwo, efektywność i trwałość systemu fotowoltaicznego, a w wyniku tego również wspólnoty. Dla zarządcy to gwarancja dobrej decyzji, która wpłynie pozytywnie na relację z mieszkańcami budynku.

Możliwość dofinansowania instalacji na poziomie 50% kosztów powinna również być wyraźną wskazówką, że kryterium ceny przy wyborze rzetelnego wykonawcy nie powinno być nadrzędnym. Dzięki wsparciu z BGK okresy zwrotu kosztów poniesionych na inwestycje oscylują w granicach 2-4 lata, zależnie od zużycia i kosztów energii, a także wydajności planowanego systemu fotowoltaicznego.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wymienionych obszarach lub pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości – chętnie Ci pomożemy – skontaktuj się z nami [link]. Otrzymasz rzetelne wsparcie od momentu pojawienia się pierwszego pytania aż do finalizacji inwestycji.




fotografia tytułowa: Pixabay

Scroll to Top