Praca zarządcy nieruchomości to nie tylko czynności operacyjne – to także nieustanne szukanie możliwości poprawienia komfortu życia klientów, podwyższania wartości ich własności i optymalizowania kosztów. Innowacyjność i znajomość nowych technologii pomaga szczególnie w latach takich jak obecne – inflacji, rozchwiania czy szybkiego wzrostu cen energii, ale także oczekiwań rynku dotyczących optymalizacji czasu na wykonanie właściwie każdych zadań administracyjnych.
Rynek zarządzania nieruchomościami, a w szczególności klienci – wspólnoty mieszkaniowe wymusili na zarządcach nieruchomości podążanie za najnowszymi technologiami m.in. zarządzanie nieruchomościami z certyfikatem BREEAM. Certyfikacja ta służy do oceny tego, jak bardzo budynek jest przyjazny środowisku naturalnemu, a także jak bardzo komfortowy jest dla swoich użytkowników. Obecnie BREEAM to jeden z najważniejszych na świecie elementów wyznaczających standardy w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego budownictwa. Wymusza on – na nas, zarządcach – szkolenia, które to prowadzimy poprzez wyspecjalizowaną komórkę, tj. dział audytu technicznego. Jednym z zadań działu jest przygotowanie administratorów i zarządców do obsługi nieruchomości z certyfikatem BREEAM. Warto zadbać również o wiedzę zespołu w zakresie budynków wysokościowych, które podlegają m.in. specjalnym wymaganiom przeciwpożarowym. W tego typu budynkach należy również monitorować zintegrowane systemy HVAC.
Jakich technologii można użyć w procesach administracyjnych nieruchomościami mieszkalnymi?
Aplikacja mobilna
Podnoszenie jakości usług poprzez postawienie na nowe technologie to również dostęp do aplikacji mobilnej. W naszym przypadku to autorskie narzędzie do e-komunikacji oraz koordynacji procesów administracyjnych we wspólnocie. Umożliwia ono m.in. łatwe zgłoszenie sprawy do administracji i monitorowanie statusu zgłoszenia przez każdego mieszkańca. To baza szczegółowej wiedzy o nieruchomości, miejsce głosowania uchwał czy prowadzenia ankiet. Usprawnia ono również komunikację wewnętrzną we wspólnocie. Odrębne uprawnienia otrzymują członkowie zarządu, dzięki czemu mają w jednym miejscu wgląd do wszystkich spraw bieżącej działalności wspólnoty, mogą także wyznaczać, kontrolować i zarządzać zadaniami.
Energia elektryczna, cieplna i gaz
Jednym z głównych filarów działań zarządcy nieruchomości powinna być optymalizacja kosztów zakupów energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu. Kompleksowe działania oszczędnościowe to spadek nawet do 50 proc. kosztów energii elektrycznej części wspólnych nieruchomości. Obok każdorazowej weryfikacji taryf w dystrybucji energii, montażu baterii kompensacji mocy biernej czy zakupów grupowych energii, warto montować oświetlenia LED w częściach wspólnych.
Obok standardowej optymalizacji poziomu mocy zamówionej cieplnej można zastosować też urządzenia i systemy poprawiające algorytmy sterowania węzłami cieplnymi w oparciu o sieci neuronowe oraz czujniki temperatury zainstalowane na nieruchomości. Takie systemy pozwalają lepiej sterować dystrybucją ciepła w ramach nieruchomości, a jednocześnie pozwalają uzyskać oszczędności na kosztach zużycia ciepła.
Dodatkowo można prowadzić audyty termowizyjne nieruchomości, które pozwalają zweryfikować przyczyny ubytku i strat ciepła nieruchomości. Są one szczególnie pomocne w przypadku nieruchomości, które mają wysokie koszty ciepła (względem innych nieruchomości), oraz nieruchomości, które planują remont elewacji, wymianę okien itp. Po takim audycie termowizyjnym można wkomponować w specyfikację prac remontowych odpowiednie działania, by wyeliminować mostki cieplne i miejsca największych strat ciepła na nieruchomości.
Warto również zoptymalizować węzy cieplne instalowane przez Veolię. Veolia oferuje montaż urządzeń systemu BES w węzłach. Na jego podstawie monitoruje i optymalizuje ilość ciepła dostarczanego do budynku w zależności od warunków pogodowych oraz faktycznego w danych czasie zapotrzebowania na ciepło na potrzeby CCW i CO.
Nie zawsze grupowe zakupy gazu ziemnego wyczerpują sprawy optymalizacji. Podobnie jest w przypadku wymiany kotłów gazowych i pomp obiegowych na rozwiązania energooszczędne. Wejście na wyższy poziom optymalizacji daje natomiast budowa układów hybrydowych powiązanych np. z instalacją fotowoltaiczną – tak by ciepłą wodę użytkową z miesiącach słonecznych produkować wyłącznie z energii elektrycznej, nie zużywając gazu ziemnego (tzw. hybrydowe zasobniki CWU z zabudowaną pompą ciepła). Inna możliwość to budowa układów kogeneracyjnych zasilanych gazem ziemnym, kogenerator gazowy produkuje jednocześnie ciepło oraz energię elektryczną na potrzeby własne budynku.
Katarzyna Radzikowska
zarządca nieruchomości
Lux Dom