Byliśmy w fabryce liczników!

O tym jak ważne dla zarządców nieruchomości są kwestie opomiarowania mediów, nie trzeba nikomu przypominać. Poznanie, w gronie specjalistów, szczegółów: produkcji urządzeń służących opomiarowaniu, ich wykorzystania, a przede wszystkim funkcjonowania pozwala świadomie podejmować decyzje związane z ich wymianą lub rozliczeniem należności we wspólnocie. Jeżeli zwiedzanie fabryki można połączyć ze spacerem po Wilnie – to nie pozostaje nic innego jak spakować walizkę i ruszyć na wspólny wyjazd z DomBest.


Wyjazd od fabryki Axiomy Metering – producenta liczników – był nie tylko możliwością do zapoznania się z najnowszymi technologiami produkcji oraz wykorzystania liczników, ale również świetną okazją do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy zarządcami nieruchomości. Jak powszechnie wiadomo, zarządca nie ma lekko w swojej pracy. Na co dzień obciążany jest niezliczoną ilością spraw czy to w kwestiach związanych z obsługą wspólnot mieszkaniowych czy w kwestiach prowadzenia działalności gospodarczej. Przy takiej ilości obowiązków ciężko jest znaleźć czas dla siebie, nie wspominając już o poszerzeniu wiedzy technicznej. Interdyscyplinarność zawodu wymaga jednak posiadania podstawowych informacji m.in. z zakresu opomiarowania i rozliczenia wody. Wyjazd do Wilna zorganizowany przez firmę DomBest był świetną okazją do oderwania się od codziennych obowiązków i nadrobienia wiedzy w zakresie zużycia mediów.


O co chodzi z tym opomiarowaniem?

O opomiarowaniu nieruchomości zrobiło się głośno za sprawą zmian w prawie. Ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw znowelizowała Prawo energetyczne w zakresie nałożenia na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązku montażu w lokalach ciepłomierzy i wodomierzy z funkcją umożliwiającą zdalny odczyt. Termin realizacji tego obowiązku upływa 1 stycznia 2027 r. Zmianami objęte są ciepłomierze, podzielniki ciepła oraz wodomierze c.w. i dotyczą one wybudowanych już budynków.

Celem rzetelnego rozliczania kosztów związanych z zakupem paliw i energii, znowelizowane przepisy Prawa energetycznego nakładają:

– bezwarunkowy obowiązek wyposażenia budynków w ciepłomierze posiadające funkcję zdalnego odczytu, mierzące ilość ciepła wchodzącego na budynek, czy to z sieci ciepłowniczej, czy też z własnych źródeł ciepła (np. z kotłowni),

– bezwarunkowy obowiązek wyposażenia kotłowni w urządzenie do pomiaru ilości zużytego paliwa,

– obowiązek wyposażenia lokali w ciepłomierze lub podzielniki kosztów oraz wodomierze do pomiaru ciepłej wody użytkowej posiadające funkcję zdalnego odczytu, ale pod warunkiem, że jest to technicznie wykonalne i opłacalne.


Bezwarunkowe obowiązki

W przypadku obowiązków bezwarunkowych po prostu trzeba je spełnić. Natomiast ocena technicznej wykonalności i opłacalności wyposażenia budynków, grup lokali lub lokali w urządzenia pomiarowe posiadające funkcję zdalnego odczytu, jest podana w Prawie energetycznym oraz w rozporządzeniu wykonawczym, gdzie pod uwagę bierze się w szczególności:

– dla ciepłomierzy jednopunktowe doprowadzanie ciepła do lokali, a więc rozprowadzenie po lokalu przy użyciu rozdzielaczy lub trójników,

– analizę techniczną, która ma wykazać, że występuje techniczna możliwość zainstalowania urządzeń pomiarowych (ciepłomierzy lub podzielników oraz wodomierzy),

– możliwość regulacji dostarczonego ciepła przez zawory termostatyczne na grzejnikach usytuowanych w lokalach,

– korzystanie z węzłów umożliwiających zminimalizowanie strat ciepła wynikających z transportu nośnika zewnętrzną instalacją odbiorczą (zatem należałoby to interpretować jako zgodność instalacji węzła z aktualnymi warunkami technicznymi),

– zakres termomodernizacji budynku,

– analizę ekonomiczną.

Konsekwencją wprowadzenia obowiązku opomiarowania zużycia energii cieplnej, z uwzględnieniem technicznej wykonalności i opłacalności tego przedsięwzięcia, są podane w Prawie energetycznym zasady rozliczania kosztów zakupu ciepła. Innych zasad niż podane w ustawie nie można stosować.


Integracja i nauka

Jak widać, kwestie opomiarowania nie należą do najłatwiejszych. Na szczęście uczestnicy wyjazdu mieli okazję skorzystać z wiedzy ekspertów DomBest, których wspierała PortalPro. Warto docenić tego typu inicjatywy, ponieważ dzięki nim zarządcy nieruchomości mają okazję nie tylko zapoznać się z nowinkami technicznymi, ale również zintegrować się w miłym towarzystwie.




Źródła:
www.online.publuu.com/504454/1131633

www.wm.info.pl/watpliwe-obowiazki-opomiarowania-zuzycia-energii

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z 11 grudnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej zwanej dalej EED (Energy Efficiency Directive)

Ustawa z 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne

Rozporządzenie Ministra Klimatu I Środowiska z 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych

Scroll to Top