Rozliczenie czynszu ze dzierżawę

Pytanie. Wspólnota mieszkaniowa posiada w swoich zasobach budynek, w którym znajduje się 6 lokali mieszkalnych i 2 lokale usługowe. Właścicielem 2 lokali mieszkalnych jest gmina. Wspólnota zawarła umowę dzierżawy części nieruchomości gruntowej z gminą. Dzierżawiona nieruchomość służy wyłącznie do umożliwienia wjazdu i wyjazdu z sąsiadujących garaży należących do gminy, położonych na sąsiedniej posesji. Za dzierżawę gmina płaci miesięczny czynsz. Czy przychody wspólnoty z tytułu zawartej umowy podlegają zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT?


Odpowiedź. Środki pieniężne otrzymywane przez wspólnotę z tytułu zawartej umowy dzierżawy nie podlegają zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.


Uzasadnienie. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1992 r. Nr 21 poz. 86), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 790, 1114, 1463 i 1693), uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W analizowanej sprawie, w świetle praktyki orzeczniczej organów podatkowych, środki pieniężne otrzymywane przez wspólnotę z tytułu zawartej umowy dzierżawy nie mogą zostać uznane za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Wprawdzie nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem umowy dzierżawy stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej, jednak grunt ten nie jest wykorzystywany w tym zakresie na cele mieszkaniowe mieszkańców wspólnoty. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, dzierżawiony grunt służy wyłącznie do umożliwienia wjazdu i wyjazdu z sąsiadujących garaży należących do gminy położonych na sąsiedniej posesji. Zawarta umowa dzierżawy nie służy zatem mieszkańcom wspólnoty, a umożliwia gminie korzystanie z garaży znajdujących się na sąsiedniej posesji. Zatem dochód z tego tytułu nie pozostaje w związku z podstawowym celem wspólnot mieszkaniowych, którym jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin. Skutkiem zawartej umowy dzierżawy gruntu jest jego udostępnienie innemu podmiotowi – gminie, na cele niezwiązane z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi. Tym samym dochód z tego tytułu w zakresie umożliwienia dojazdu do garaży niebędących własnością wspólnoty nie stanowi dochodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega opodatkowaniu. Bez znaczenia w tej sytuacji jest przeznaczenie przez wspólnotę tych dochodów na cele związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.


Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy