Dochód ze służebności przesyłu a CIT

Pytanie. Wspólnota w drodze zawartego porozumienia ustanowiła odpłatną za jednorazowym wynagrodzeniem i na czas nieoznaczony służebność przesyłu. Polega ona na:

  • prawie do korzystania z pasa technicznego, w którym ułożone są sieci ciepłownicze wraz z urządzeniami pomocniczymi oraz z pasa technicznego, w którym znajduje się komora ciepłownicza oraz
  • prawie do budowy infrastruktury cieplnej, jej eksploatacji, dokonywania kontroli, przeglądów, konserwacji i modernizacji oraz usuwania awarii, a także wymiany bądź przebudowy.

Wspólnota wykorzystuje energię dostarczaną do budynku wyłącznie na własne potrzeby. Dochód uzyskany tytułem służebności planuje przeznaczyć na poczet przyszłych remontów części wspólnych, zasilając fundusz remontowy. Czy otrzymane przez wspólnotę jednorazowe wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem CIT?


Odpowiedź. Otrzymane przez wspólnotę wynagrodzenie nie będzie polegało opodatkowaniu pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.


Uzasadnienie. Ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości gruntowej wspólnoty, niezależnie od tego, czy jest dokonane w drodze orzeczenia sądu, czy na mocy stosownej umowy pomiędzy zainteresowanymi stronami, jest elementem gospodarki zasobami mieszkaniowymi, ponieważ dotyczy korzystania ze składników zasobów mieszkaniowych wspólnoty, a jego wyłącznym celem jest zapewnienie istnienia i dostępu do sieci – w przypadku wspólnoty mieszkaniowej energii cieplnej – co jest niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania.

Zatem jednorazowe wynagrodzenie otrzymane przez wspólnotę od przedsiębiorstwa przesyłowego za ustanowienie służebności przesyłu stanowi dla niej dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który podlega zwolnieniu z opodatkowania na mocy art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1992 r. nr 21 poz. 86) pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Powstanie tego dochodu ma bowiem związek z dysponowaniem i zarządzaniem zasobem mieszkaniowym wspólnoty, jakim jest nieruchomość wspólna – grunt, a istnienie i funkcjonowanie sieci energii cieplnej jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z nieruchomości przez wspólnotę.


Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy

Przewijanie do góry