Skutki podatkowe rekompensaty od dewelopera

Pytanie. Deweloper planuje na sąsiadującej ze wspólnotą mieszkaniową nieruchomości realizację inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym, niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej i zagospodarowaniem terenu, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wspólnota obawia się, że realizacja inwestycji będzie powodowała zniszczenie budynku wspólnoty, ograniczenie możliwości pełnego korzystania z niego oraz z zieleni istniejącej w najbliższym otoczeniu inwestycji. Wniosła odwołanie od decyzji o pozwoleniu na budowę wydaną na rzecz dewelopera. Po kilku miesiącach wspólnota i deweloper doszli do porozumienia. Na jego podstawie deweloper zobowiązał się m.in. dokonać zapłaty na rzecz wspólnoty rekompensaty z tytułu czasowych niedogodności związanych z realizacją inwestycji. Wspólnota przeznaczyła otrzymane środki na fundusz remontowy i pokryła z nich remont elewacji zewnętrznej budynku i balkonów. Czy od otrzymanej od dewelopera rekompensaty wspólnota powinna odprowadzić podatek CIT?


Odpowiedź. Dochód wspólnoty z tytułu otrzymanej od dewelopera na podstawie porozumienia rekompensaty z tytułu czasowych niedogodności związanych z realizacją inwestycji oraz z tytułu powstrzymywania się od realizacji uprawnień wspólnoty związanych z realizacją inwestycji przez dewelopera nie może być zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.


Uzasadnienie. Uzyskane przez wspólnotę mieszkaniową środki finansowe z tytułu porozumienia zawartego z deweloperem w związku z realizacją przez dewelopera inwestycji budowlanej w bezpośrednim sąsiedztwie spółdzielni nie stanowią dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie są bowiem dochodem związanym z lokalami, pomieszczeniami, obiektami, urządzeniami stanowiącymi zasoby mieszkaniowe – przychodami uzyskanymi bezpośrednio z tytułu korzystania z zasobów mieszkaniowych (opłaty, czynsze, wpłaty na fundusz remontowy itd.). Nie pozostają również w związku z podstawowym celem spółdzielni mieszkaniowych, którym jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin. Zatem kwota wynikająca z zawartego porozumienia nie jest objęta zwolnieniem przedmiotowym określonym w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1992 r. Nr 21 poz. 86, dalej: ustawa o CIT), gdyż nie można uznać, że została osiągnięta z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychód ten nie może być uznany za przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, bowiem jego źródłem nie są zasoby mieszkaniowe, ale wpłata od dewelopera, prowadzącego inwestycję budowlaną na działce bezpośrednio sąsiadującej z budynkiem wspólnoty, tytułem rekompensaty za czasowe niedogodności związane z realizacją inwestycji oraz z tytułu powstrzymywania się od realizacji uprawnień wspólnoty związanych z realizacją inwestycji przez dewelopera. Należy zauważyć, że inwestor nie buduje budynku wspólnoty (stanowiącej jej zasób mieszkaniowy) i nie wypłaca odszkodowania będącego rekompensatą usterek powstałych w trakcie budowy. W analizowanej sprawie deweloper prowadzi jedynie inwestycję znajdującą się na działce obok budynku wspólnoty, która do niej nie należy i nie można jej zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zatem stosownie do art. 7 ust.1 ustawy o CIT dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem CIT, niezależnie od faktu, że zostanie przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.


Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy

Scroll to Top