Skutki odmowy wglądu do dokumentacji

Pytanie. Zarząd wspólnoty, której jestem członkiem, nie chce mi udostępnić kart głosowania nad uchwałami. Mam uzasadnione podejrzenia, że wyniki głosowań zostały źle policzone, niewykluczone, że celowo. Czy przy żądaniu wglądu do tych dokumentów muszę podawać jakiś powód? Zarząd w zasadzie nie podaje mi żadnych konkretnych argumentów odmownych, twierdząc, że te dokumenty są tajne, nie przemawiają do nich wyroki sądów, które wprost mówią, że jest dokładnie na odwrót. Co zrobić w takiej sytuacji?


Odpowiedź. Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej w sytuacji odmowy wglądu w dokumentację, pomimo składania wniosków o taki wgląd, może skierować sprawę do właściwego sądu rejonowego z pozwem o nakazanie wspólnocie udostępnienia dokumentów.


Uzasadnienie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszelkie kwestie dotyczące wspólnoty mieszkaniowej, w tym prawa i obowiązki członków wspólnoty czy zarządu wspólnoty, reguluje ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2020 r. poz. 1910, dalej: uwl). W  art. 29 ust. 3 uwl wskazano, że właścicielom lokali przysługuje prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Powyższe prawo kontroli przede wszystkim polega na prawie dostępu do wszystkich dokumentów wspólnoty, które może być realizowane na kilka sposobów, tj. osobistym przejrzeniu dokumentów, sporządzaniu kopii tych dokumentów lub wykonywaniu notatek z tych dokumentów przez każdego członka wspólnoty. Ponadto powyższe prawo może być realizowane w każdym czasie. Natomiast poprzez dokumentację wspólnoty najogólniej ujmując należy rozumieć wszelkie dokumenty niezbędne do funkcjonowania wspólnoty, czyli zarządzania i administrowania nieruchomością wspólną, w tym także uchwały oraz listy do głosowania. W związku z powyższym zarząd wspólny nie ma podstaw do odmowy wglądu do dokumentacji. Oczywiście wspólnota może w drodze uchwały określić zasady udostępniania dokumentacji wspólnoty (w oparciu o art. 29 ust. 3 uwl), w tym zasady ponoszenia kosztów wynikających z tego udostępnienia, jednak z zachowaniem adekwatności i racjonalności, tak aby nie stanowiło to bariery dla członków wspólnoty do realizowania swoich uprawnień.

Reasumując, członek wspólnoty mieszkaniowej, zgłaszając wniosek o wgląd do dokumentacji, nie musi w jakiś szczególny sposób uzasadniać takiego wniosku, a zarząd wspólnoty nie ma podstaw prawnych do odmowy wglądu do dokumentacji. Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, kiedy zarząd pomimo braku podstaw prawnych odmawia konkretnemu członkowi wspólnoty lub wszystkim członkom wspólnoty wglądu w jej dokumentację. Jednakże członek wspólnoty w sytuacji odmowy wglądu w dokumentację wspólnoty, pomimo składania wniosków o taki wgląd, w oparciu o art. 29 ust. 3 w zw. z art. 27 uwl, może skierować sprawę do właściwego sądu rejonowego z pozwem o nakazanie udostępnienia członkowi wspólnoty dokumentacji.


Magdalena Kosińska-Petecka

adwokat

fot. Pixabay

Scroll to Top