Śmieci
Średnia ogólnokrajowa zbiórki odpadów selektywnych wynosi 40,7 proc. odpadów segregowanych w stosunku do wszystkich. Najlepiej z segregacją radzą sobie mieszkańcy woj. lubelskiego (49,1 proc.) oraz woj. śląskiego (44,9 proc.) i pomorskiego (44,4 proc.). Najgorzej sytuacja wygląda w woj. świętokrzyskim (35 proc.). Polska, tak jak inne kraje członkowskie UE, zobowiązała się do osiągnięcia do 2025 r. poziomu recyklingu na pułapie 55 proc. odpadów.
www.przeworsk.naszemiasto.pl
Szacuje się, że w całym kraju jest ok. 25 tys. budynków mieszkalnych bez wind. Przepisy nie wymagały (i dalej nie wymagają), by je montować w obiektach niższych niż pięciopiętrowe. Często na wyższych piętrach w takich blokach uwięzione są osoby starsze, niepełnosprawne, dla których schody stanowią przeszkodę nie do pokonania. W Krakowie problem ten dotyczy aż 77 proc. budynków wielorodzinnych.
Bolesław Meluch, wiceprezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, przyznaje, że mimo wielu dyskusji ze spółdzielniami, wspólnotami i samorządami na temat „więźniów czwartego piętra” pomysłu na rozwiązanie ciągle nie ma. Brakuje pieniędzy, ale także zwykłej ludzkiej solidarności. „Mieszkańcy niższych kondygnacji, parteru czy pierwszego piętra są zwyczajnie niezainteresowani tym, by w bloku powstała winda. Po co mają składać się na to i mieć brudno na klatce w trakcie budowy, jak oni nie będą z tej windy korzystać?”, mówi B. Meluch.
www.wiadomosci.onet.pl
fot. Pixabay